Otwarte Mistrzostwa Krakowa w squashu 2011

Otwarte Mistrzostwa Krakowa w squashu DUNLOP SQUASH4YOU OPEN 2011
odbyły się w krakowskim klubie SQUASH4YOU w weekend 19-20.02.2011.

Turniej w randze Polskiej Federacji Squasha "A" czyli najwyższa po Mistrzostwach Polski zgromadził rekordową liczbę uczestników (124 osoby a licząc osoby z listy rezerwowej to blisko 150osób!!!).
Odbył się w kategoriach męskiej (64osoby) , damskiej (14 Pań) oraz 4 kategoriach juniorskich - u11 (do lat 11), u 15 (do lat 15) , u 17 (do lat 17) i u19 (do lat 19) w których łącznie wystartowało 26 juniorów.
Turniej miał świetną obsadę - w turnieju męskim zagrali prawie wszyscy gracze czołówki ( 8 graczy z najlepszej 10tki polskiego rankingu) plus dodatkowo niżej notowany Rafał Rykowski
(III m na Mistrzostwach Polski 2010) oraz trenujący na co dzień w Wielkiej Brytanii Konrad Tyma.
W turnieju damskim również pojawiła się spora liczba czołowych zawodniczek polskiego rankingu (ze ścisłej czołówki nie zagrały tylko 4-krotna Mistrzyni Polski Dominika Witkowska , Anna Sikorska i Magdalena Kamińska).

Faworytami turnieju byli w kategorii męskiej Mistrz Polski Wojtek Nowisz i V-ce Mistrz Marcin Karwowski a w kategorii kobiet Anna Jurkun (2-krotna Mistrzyni Polski).
Okazało się , że niespodzianek nie było i w finale męskim spotkali się Nowisz z Karwowskim a kobiecy turniej wygrała Jurkun. Ale zanim do tego doszło, rozegrano ponad 250 meczy!

W męskim turnieju do fazy ćwierćfinałów nie było niespodzianek, bo ciężko niespodzianką nazwać porażki rozstawionych Wolka i Mateusza Kotry z Rafałem Rykowskim, nierozstawionym wskutek niskiego rankingu, ale graczem ścisłej czołówki Polski (II i III miejsce na Mistrzostwach Polski w poprzednich latach) czy Sikorskiego i Nitki z Konradem Tymą (również słaby ranking spowodowany nieobecnością na polskich turniejach).
Warto zwrócić uwagę, że Mateusz Kotra rozegrał z Rykowskim ładny i wyrównany mecz, tylko nieznacznie przegrywając dwa sety od stanu 1:1 a Sikorski przegrał z Tymą również po wyrównanym czterosetowym meczu.
W innych ciekawych meczach "szlagierem" pierwszej rundy był pojedynek Marcina Kozika z Markiem Wojnarskim, wygrany co prawda przez Kozika 3-0, ale po bardzo wyrównanej walce. A w meczu trzeciej rundy Wacek Staszkiewicz pokonał wyżej notowanego Łukasz Stachowskiego.

W ćwierćfinałach również nie było niespodzianek nie było.
Wojtek Nowisz potrzebował 4 setów aby pokonać Rafała Rykowskiego 3-1, Marcin Kozik również czterech aby pokonać Wacka Staszkiewicza.
W dolnej połówce tabeli bardzo dobrze grający Marcin Karwowski nie dał szans Maćkowi Maciantowiczowi (3-0) a Kamil Dominiak uległ Konradowi Tymie w czterech setach.

Półfinały były ciekawe, ale jednostronne.
Wojtek Nowisz dość okrutnie rozprawił się z Marcinem Kozikiem 11-6, 11-2, 11-7, chociaż obserwując mecz trzeba powiedzieć, że walka była wyrównana i ciekawa, zwłaszcza w ostatnim secie.
Marcin Karwowski kontynuował dobrą passę tego dnia, wygrywając kolejny mecz bez straty seta - tym razem pewnie pokonał Konrada Tymę 11-7, 11-9, 11-7.

"Mecz pokoleń" jak nazwano pojedynek o miejsca 3-4 ponad dwukrotnie starszego Marcina Kozika z Konradem Tymą zaczął się od dość pewnego prowadzenia Kozika 2-0, ale kolejne sety to dużo szybsza i lepsza gra Tymy, która zakończyła się wyrównaniem na 2-2. W ostatnim secie Konrad kontynuował dobrą grę i wydawało się , że mecz jest przesądzony gdy prowadził 10-7 i miał 3 kolejne piłki meczowe.
Ale Marcin nie odpuścił i punkt po punkcie wybronił piłki meczowe wyrównując na 10-10.
Kolejna piłka to mocno kontrowersyjna decyzja sędziów "no let" dla Tymy, która dała serwis przy piłce meczowej Kozikowi. Zdenerwowany i zdesperowany Tyma odebrał go "kosmicznym" zagraniem prosto w "nick" nie dając żadnych szans rozegrania tej piłki Marcinowi.
Później następowały kolejne piłki meczowe dla obu graczy po świetnych wymianach i zagraniach.
Finalnie tego seta wygrał 15-13 Konrad Tyma, który zdobył w ten sposób 3 miejsce i brązowy medal Mistrzostw Krakowa. Bardzo ciekawe widowisko i brawa dla obu graczy!

Finał turnieju był równie ciekawy. Rozpoczął się od prowadzenia Wojtka Nowisza ale później Marcin Karwowski przejął inicjatywę , wygrał pierwszego seta i prowadził w drugim. Wydawało się że to jest "ten dzień Marcina" w którym jest on niezwykle skuteczny i zapowiadało się na jego wygraną.
Ale w końcówce tego seta coś jakby się u Marcina "zacięło" a Wojtek skutecznie przejął grę , wygrał tego seta 12-10 i wyrównał stan meczu na 1:1. W kolejnym secie był lepszy i zrobiło się 2:1.
Marcin pozbierał się w czwartym secie, znowu prowadził i wydawało się że będziemy mieli wyrównanie. Ale znowu lepsza końcówka Wojtka , wygrana 12:10 w tym secie i 3:1 w całym meczu.
Do tytułów Mistrza Polski oraz Mistrza Warszawy 2010 Wojtek dorzucił Mistrza Krakowa 2011.

W meczach o miejsca 5-8 Maciek Maciantowicz pokonał Kamila Dominiaka po wyrównanym pięciosetowym meczu a Rafał Rykowski pokonał 3-1 Wacka Staszkiewicza.
Niestety nie doszło do finałowego pojedynku Rykowski - Maciantowicz z powodu kontuzji Rafała.
Finalnie Maciantowicz zajął 5-te miejsce, a dalsze zajęli : 6. Rykowski , 7. Dominiak, 8. Staszkiewicz.

W meczach o dalsze miejsca (9-16) Mateusz Kotra niespodziewanie uległ Przemkowi Atrasowi.
Przemek w kolejnym meczu przegrał po pięciu setach z Łukaszem Stachowskim a ten ostatni chyba zmęczony tym trudnym meczem, w finałowym pojedynku dość łatwo uległ Łukaszowi Nitce, który ostatecznie zajął 9-te miejsce. Dalsze miejsca to 10. Stachowski, 11. Atras, 12. Samborski, 13. Kotra, 14. Połeć, 15-16. ex equo Ciszewski i Hibner, którzy nie rozegrali w niedzielę swoich meczy.
Kolejne "małe finały" wygrali Maciek Sikorski z Kubą Wasilewskim (warto pochwalić Kubę za dobre miejsce w turnieju męskim w którym przegrał tylko z Kozikiem i Sikorskim , pokonując w międzyczasie kilku dobrych graczy) oraz Marek Wojnarski z Tomkiem Bolechałą.

W turnieju kobiet najlepsza okazała się Ania Jurkun.
Ale najpierw nierozstawiona Sylwia Borek wyeliminowała najpierw Olę Wajman, potem Paulinę Krzywicką a po przegraniu półfinału z Anią Jurkun, wygrała mecz o miejsca 3-4 z Ewą Buczkowską.
W finale zagrała Zuza Sobierajewicz , która pokonała po drodze Magdę Knapik, Kasię Teinert i Ewę Buczkowską.
Niestety finałowy pojedynek był mocno jednostronny - Ania nie dała szans Zuzie wygrywając 11-5, 11-6 , 11-3 i podobnie jak Wojtek Nowisz, dorzuciła do  tytułów Mistrzyni Polski oraz Mistrzyni Warszawy 2010 tytuł Mistrzyni Krakowa 2011.
Dalsze miejsca zajęły: 5. Krzywicka, 6. Teinert, 7. Gołębiewska, 8. Buksa, 9. Knapik, 10. Wajman.

W rywalizacji juniorskiej U19, bezapelacyjnie najlepszy okazał się Kuba Wasilewski, który wygrał wszystkie pojedynki (turniej rozegrany w grupie 4 osobowej). Kolejne miejsca zajęli 2. Michał Kotra, 3. Nikos Karampotis, 4. Jan Maciantowicz.

W niższej kategorii wiekowej U17, najlepsza okazała się Paulina Krzywicka, która w finale pokonała Kubę Handschuha 3-1 w setach. Brązowy medal zdobyła Klaudia Borek a czwartek miejsce Adrian Marszał.

Kolejną kategorię U15 wygrał "tradycyjnie" Piotr Hemmerling, pokonując w finale Piotra Dobrzeleckiego w 4 setach. Brązowy medal dla Macieja Słowińsiego a czwarte miejsce zdobył Artur Machno.

Wśród najmłodszych (U11)
wygrała Karina Tyma , która w grupowej rozgrywce zgromadziła komplet zwycięstw. Drugie miejsce dla Natalii Czekaj,  trzecie dla Kuby Trzcińskiego  a czwarte dla Kuby Lichoty.

Organizatorzy dziękują sponsorom turnieju (DUNLOP, ASICS, TERMA BANIA oraz UNDER ARMOUR) oraz patronom medialnym (ESQUASH.PL, NASQUASHA.PL, SQUASHLIFE, SQUASHMASTERS.PL, SQUASH.COM.PL) za wsparcie oraz promocję turnieju.
Szczególne podziękowania dla Gosii Cerlich oraz Dominika Suchockiego , którzy przez dwa dni prowadzili cały turniej, Agnieszki Falkowskiej, która przez kilka tygodni prowadziła listę zapisów , weryfikację uczestników oraz ich rankingów.
Oraz Tomka Abramowskiego za sędziowanie niezliczonej liczby meczy!

SQUASH4YOU zaprasza na kolejne Mistrzostwa Krakowa za rok!!! A wcześniej na turnieje kategorii B rozgrywane w klubie co miesiąc. W najbliższym marcowym będziemy gościć ekipę zawodników z Wielkiej Brytanii z Petersfield Squash Club.