ogólnopolskie (PZSQ kat.A)

19-21.02.2016 Hotel Bania Squash4You Open PFS kat.A!

W weekend 19-21.02.2016 w klubie Północ (ul. Nad Strugą 7) gościliśmy najlepszych zawodników i zawodniczki z kraju na turnieju Hotel Bania Squash4You Open PFS kategorii A.

Na starcie oprócz naszych zawodników/instruktorów (Mateusz Kotra – Mistrz Polski 2015, Michał Kotra, Staszek Rusek, Filip Mazurkiewicz, Grzesiek Kaleta, Kordian Zawadzki, Dominik Suchocki, Maksymilian Wielgus, Bartosz Rewilak oraz Sylwia Ziomek, Sandra Grudzień i Karolina Więcek) pojawili się m.in.:
-kilkukrotny Mistrz Polski Wojciech Nowisz,
-aktualny numer 1 rankingu Przemysław Atras
-VII-krotna Mistrzyni Polski Dominika Witkowska
oraz wielu medalistów Indywidulanych i Drużynowych Mistrzostw Polski oraz reprezentanci kraju.

Turniej rozpoczął się w piątek kiedy to odbyły się eliminacje do turnieju głównego w kategorii Open.

W eliminacjach wystartowało 32 zawodników, ale tylko 8 najlepszych graczy zapewniło sobie awans do turnieju głównego, byli to: Daniel Kantor, Maksymilian Wielgus, Patrick Rohun, Łukasz Juzwa, Łukasz Popko, Grzegorz Kaleta, Dawid Kapral, Artur Machno. Największą niespodzianką piątkowych gier było zwycięstwo (i awans do turnieju głównego) Artura Machno (PFS nr 62) z Michałem Kasperkiem (PFS nr 45).

W sobotę od godziny 9.30 toczyły się dalsze mecze „do tyłu” a około godziny 11.30 rozpoczął się turniej Open oraz rozgrywki Damskie.

U Pań, niespodzianka już w pierwszej rundzie kiedy to Karolina Wszołek (rozstawiona z nr 8) przegrywa z Klaudią Borek (nr 18) po bardzo zaciętym pojedynku 2-3 (w setach do: 8,-3,-9,6,5). Z ciekawszych rozstrzygnięć Nazia Mohamed (PFS nr 16) prowadziła już 2-0 z VII-krotną Mistrzynią Polski Dominiką Witkowską. Kolejne 3 sety to jednak pełna dominacja Dominiki, która ostatecznie wygrywa 3-2 (w setach do: -4,-7,3,5,3).

W ćwierćfinałach jedna niespodzianka – Retha Jacobs (turniejowa 4) przegrywa dość gładko (0-3) z  Alicją Ślipczyńską (rozstawiona z nr 6). W pozostałych pojedynkach triumfują faworytki.

Niedzielne pary półfinałowe prezentowały się następująco: Dominika Witkowska vs. Paulina Krzywicka i Alicja Ślipczyńska vs. Natalia Ryfa.

U Panów ciekawie już od pierwszej rundy, gdzie w jednym z pojedynków zmierzyli się Staszek Rusek (PFS nr 19) z Markiem Jankowskim (PFS nr 29). Tym razem 2:3 dla Marka choć Staszek prowadził już 2-1 w setach i był bliski zwycięstwa w kolejnym (przegrana do 8).

W drugiej rundzie przegrywa III-krotny Mistrz Polski (rozstawiony z nr 4) Wojtek Nowisz, który uległ 2-3 (po ponad godzinnej walce) Łukaszowi Stachowskiemu (były nr 1 PFS). Brawa należą się również Kubie Wasilewskiemu oraz Łukaszowi Kondratowiczowi, którzy w swoich meczach okazali się lepsi od wyżej notowanych rywali – odpowiednio Rafał Rykowski i Khan Kaleemullah.

W ćwierćfinałach pewne zwycięstwo (3-0) notuje Kostiantyn Rybalchenko, a w gronie pófinalistów znalazł się również Mateusz Kotra (wygrana 3-1).

Bardzo ciekawy pojedynek stoczyli Domagoj Spoljar i Łukasz Stachowski. Po pierwszych trzech, bardzo wyrównanych  setach 2-1 dla Chorwata. W trzecim, o dziwo wygrywa dość łatwo Łukasz – do 3. Ostatni set to prawdziwy thriller (w którym sędziowie podejmowali często decyzje nie jednogłośnie) zakończony zwycięstwem Stachowskiego – do 11. To kolejny pojedynek dzisiejszego dnia, który trwał ponad godzinę!

W ostatnim ćwierćfinale spotkali się Przemek Atras (PFS nr 1) oraz młody i ambitny Michał Kotra (PFS nr 6). Pierwszy set zgodnie z przewidywaniami wygrywa Przemek. Jak się później okazało był to jednocześnie ostatni w jakim triumfował w tym dniu. Większa ilość sił i lepsza koncentracja, poparta dokładnością zaowocowała zwycięstwem Michała, dla którego jest to jeden z najlepszych wyników w karierze. Ostatecznie Kotra 3-1 Atras (w setach: -8,8,10,8).

Tym samym  w najlepszej czwórce turnieju Open znalazło się aż 2 zawodników Squash4You!

W niedzielę od 10 rano zostały rozegrane decydujące mecze "do tyłu" oraz rozstrzygające pojedynki kategorii Open oraz Damskiej.

U Pań, zgodnie z przewidywaniami swój półfinał wygrała (3-1) Natalia Ryfa (PFS nr 3), choć Ala Ślipczyńska (PFS nr 9) postawiła jej wysoko poprzeczkę. Mecz trwał aż 44 minuty i każdy set  kończył się minimalnym zwycięstwem jednej z zawodniczek. Co ciekawe w ostatnim secie Natalia wygrywa 21-19! W drugim półfinale Paulina Krzywicka (PFS nr 4) szybko i pewnie pokonuje kontuzjowaną Dominikę Witkowską 3-0.

W finale triumfuje młodsza i wyżej rozstawiona Natalia Ryfa! Mecz trwał niecałe 20 minut więc wynik 3-0 nie może dziwić.

Mecz o trzecie miejsce nie odbył się z racji na ww. kontuzję Dominiki, w rezultacie 3 miejsce dla Ali Ślipczyńskiej!

U Panów oba pojedynki półfinałowe stały na bardzo wysokim poziomie! Kostiantyn Rybalchenko po bardzo dobrym i zarazem wycieńczającym pojedynku (58 minut) pokonuje Mistrza Polski 2015 Mateusza Kotrę 3-1 (w setach do:-6,4,7,6). Popularny Kostia zagrał niezwykle uważnie i precyzyjnie a momentami widać było jego większe doświadczenie.

W drugiej parze, młodszy z braci Kotra utrzymał wysoką formę z soboty! Michał tym razem pokonuje Łukasza Stachowskiego w niezwykle zaciętym i wyrównanym meczu. Warto zaznaczyć, że dwa ostatnie sety zawodnik Squash4You wygrywa do 10. Obaj Panowie na pewno odczuwali skutki sobotnich potyczek, ale tym razem więcej sił zachował Kotra.

Mecz o trzecie miejsce kończy się walkowerem dla popularnego Matta.

W finale Kostiantyn Rybalchenko pokonuje Michała Kotrę 3-0 (w setach do:4,7,7). Mimo pewnego zwycięstwa dużo bardziej doświadczonego Rybalchenki, Michał nie dawał za wygraną i walczył o każdą piłkę. Widać, że młodszy z braci intensywnie trenuje a jego forma jest co raz wyższa, o czym świadczy dzisiejszy (życiowy) sukces.

Do zakończenia sezonu indywidualnego pozostały 2 turnieje kategorii A (marzec, kwiecień) i kolejno Mstrzostwa Polski (czerwiec, Warszawa). Nie mielibyśmy nic przeciwko aby na podium podczas tych ostatnich zawodów znów pojawił się Mateusz i Michał!

Sponsorem tytularnym turnieju był Hotel Bania **** Thermal & Ski, który ufundował nagrody finansowe dla zwycięzców (Łączna pula wyniosła: 2000zł) oraz dla zawodników, którzy wzięli udział w losowaniu voucherów do Term Bania.

Sponsorem głównym było BMW Dobrzański (samochody na weekend dla najlepszych), a partnerzy to Wild Power Powerlifting Team & Store (nagrody rzeczowe oraz pakiety startowe) oraz Best of Five (partner techniczny ds. obsługi wyników).

Wyniki „na żywo” oraz transmisję wideo z kortu nr. 1 można było śledzić na bieżąco również dzięki Best of Five!

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie!